برگزاری سومین جلسه هیئت امنای موسسه بهداری رزمی - موسسه خیریه امدادگران عاشورا
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

برگزاری سومین جلسه هیئت امنای موسسه بهداری رزمی

این جلسه صبح روز سه شنبه ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۸ با حضور وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعضای هیئت امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت برگزار شد.

در ابتدای جلسه ، فتحیان مدیر عامل موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت گزارشی از اهم فعالیت این موسسه در سال گذشته داد که شامل موارد زیر است.

*تدوین درسنامه دو واحدی آشنایی با بهداری رزمی و فرهنگ و معارف دفاع مقدس(ویژه دانشجویان علوم پزشکی)

*چاپ و نشر ۴ شماره نشریه بهداری رزمی در دو حوزه علمی ، پژوهشی و فرهنگی،ترویجی

*تصویب اساسنامه و ابلاغ تاسیس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی موسسه بهداری رزمی در شورای گسترش وزارت بهداشت در تاریخ ۵/۱۲/۱۳۹۷ با حمایت قاطع وزیر محترم بهداشت

* جمع آوری ،ساماندهی و تشکیل بانک های اطلاعاتی شامل:فیلم،عکس،کتاب،مکتوبات و آمار و اطلاعات رزمندگان،شهدا و جانبازان حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس

* راه اندازی و راهبری سامانه مجازی موسسه بهداری رزمی به آدرس www.behdarirazmi.ir

* تشکیل میز های بهداری رزمی در چهار سازمان لشکری و چهار سازمان کشوری

* تشکیل کمیته های دهگانه تخصصی در وزارت بهداشت و میز های بهداری در ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی

* برگزاری نشست نمایندگان،مستند سازی صوتی ، تصویری جلسات موسسه،ایجاد کانل  و حضور موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس در شبکه های اجتماعی

* پیش تولید ۴۰ کلیپ قهرمان پزشک شهید

* برگزاری دومین یادواره ملی شهدا و ایثار گران دارو ساز با تولیت گروه دارو سازی تامین

* دیدار با ۱۲ خانواده از خانواده شهدای قهرمان پزشک

*جمع آوری بیش از ۲۲۳ جلد کتاب با موضوع بهداری دفاع مقدس و راه اندازی کتابخانه موسسه 

پس از ایشان رييس هيات امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت دکتر سید یحیی رحیم صفوی گفت : اولین درخواست ما از وزارت بهداشت، اجرایی کردن ۲ واحد درسی به صورت داوطلبانه به عنوان آشنایی با فرهنگ و ارزش‌ های دفاع مقدس است .صفوی در ادامه سخنانشان اظهار كرد : یکی از رسالت‌ های ما این است که فرهنگ دفاع مقدس و ارزش‌ های آن را به ۴۶ میلیون جمعیت زیر ۴۰ سال و حدود ۵ میلیون دانشجو معرفی کنیم.

ایشان افزود : وزارت بهداشت بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو دارد و به طور متوسط سالانه ۳۶ هزار نفر فارغ التحصیل می‌شوند. اگر این دانشجوها با دفاع مقدس و فرهنگ كشور آشنا شوند و متوجه شوند كه در حداقل امكانات چگونه عمل كرديم، می‌ توان تاحدودي اين فرهنگ ناامیدی را كه به دانشجويان پمپاژ مي شود، از بین برد. زیرا در آن دوران، پزشکان و پیراپزشکان ما با دست خالی و بدون امکانات، در دفاع مقدس فعالیت کردند در شرایطی که ابزار و تجهیزات پزشکی وجود نداشت.
صفوی خاطر نشان كرد: درخواست دوم ما این است که در حد توان و مقدورات، وزارت بهداشت به اجرایی شدن مصوبات هيات امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت کمک کند.

در ادامه برنامه وزیر بهداشت دکتر نمکی طی سخنانی بیان کرد :

بیایید از مرزهای پاکیزگی، معنویت و درستی دفاع کنیم ،وزارت بهداشت خانه همکاران ما در بهداری رزمی است و تا بنده در این وزارتخانه حضور دارم، به عنوان یک سرباز کوچک نظام، پذیرای پرچم داران اندیشه دوران دفاع مقدس هستیم.

وی تصریح کرد: پاسداشت، به تصویر کشیدن و منتقل کردن دوران دفاع مقدس به نسل جوان امروز، چندین خاصیت و ارزشمندی والا خواهد داشت؛ ابتدا به جوانان می آموزیم که می شود اینگونه عاشق بود و عاشقی کرد و در دوران دفاع مقدس می دیدیم که رزمندگان به عشق وطن، امام حسین(ع) و پاسداری از ارزش های انقلاب به جبهه آمده بود اما محور ورود همه به جبهه ها، عشق و عاشقی بود.وزیر بهداشت افزود: اگر جوانان ما با دوران دفاع مقدس آشنا شوند، احساس غرور و سرافرازی می کنند.

وی یادآور شد: جنگ تحمیلی، تنها جنگی بود که بعد از آن برای گرفتن آب و خاک مان، بر سر میز مذاکره ننشستیم و در دنیا سراغ نداریم که پس از خاتمه جنگ، برای بازپس گرفتن سرزمین، سازمان های بین المللی وساطت نکنند و سالها بر سر میز مذاکره ننشینند و دوران ۸ ساله دفاع مقدس، تنها جنگ بلند مدتی بود که یک میلی متر از خاک خودمان را بر سر میز مذاکره نگرفتیم و جوانان ما باید بدانند که این کشور با چه دیرینه ای، حفظ شد.
دکتر نمکی با بیان اینکه برای تهیه داروهای اساسی مردم، خواب از چشمانمان رفته است، گفت: تمام تلاش ما این است که برای مردم ایران، بتوانیم دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز را تامین کنیم . وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز از تمام عزیزانی که در دوران دفاع مقدس از مرزهای جغرافیایی این سرزمین دفاع کردند، دعوت می کنم که بیایید از مرزهای پاکیزگی، معنویت و درستی دفاع کنیم؛ امروز متاسفانه موریانه ای که می تواند چارچوب این نظام را بخورد و به آن آسیب بزند، فساد سازمان یافته ای است که در برخی موارد، شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: امروز شاید به جای مالک اشتر، حمزه سیدالشهدا(ع) و مسلم بن عقیل، به ابوذر نیاز داریم چون آمد و فریاد زد ای معاویه اگر این کاخ را از پول خودت می سازی اسراف است و اگر از بیت المال می سازی، خیانت است. امروز برای پاسداری از مرز اخلاق و معنویت در جمهوری اسلامی و پاسداری خون شهدا، به ابوذرها نیازمند هستیم، وقتی در سفرهای استانی بر مزار شهدا می روم در درونم از شرمساری، گریه می کنم.
وی با اشاره به آمادگی وزارت بهداشت برای ارائه دو واحد درس آشنایی با بهداری رزمی در دانشگاه های علوم پزشکی، یادآور شد: افتخاری است برای ما که عطر پاکیزه دوران دفاع مقدس و حضور شهدا را در مجموعه های آموزشی کشور بچرخانیم و اندیشه های ناب جوانان پاکیزه کشور با آن دوران بیشتر آشنا شود
ایشان از برگزاری کنگره ملی شهدای بهداری رزمی در سال آینده خبر داد و گفت: دکتر لاریجانی معاون آموزشی و دکتر جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با همکاران ما در موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت کمک می کنند و بنده هم مسئولیت اصلی این کنگره را می پذیرم که بتوانیم در شان شهدای گرانقدر، مراسمی برگزار کنیم که در تاریخ کشور، ماندگار شود.
گفتنی است در این مراسم، دکتر نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، دکتر اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت، دکتر حریرچی معاون کل و دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر داوودی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت و جمعی از اعضای هیات امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، حضور داشتند.

پس از پایان برنامه فتحیان، نمکی و صفوی از درسنامه بهداری رزمی رو نمایی کردند.

مطالب مرتبط