طرح به جایم زیارت کن - موسسه خیریه امدادگران عاشورا

طرح به جایم زیارت کن

معرفـی طـرح به جـایم زیـارت کن :

امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرماید: «عُودوا مَرضاکُمْ و اسألوهُمُ الدُّعاءَ فاِنَّهُ یَعدِلُ دُعاءَ الملآئِکهِ»؛ از بیماران عیادت کنید و از آنها بخواهید به نیابت شما دعا کنند؛ زیرا دعای بیماران با دعای ملائکه برابری می‌کند.

امروزه دانشمندان به این حقیقت پی برده‌اند که علایق مذهبی و باورهای دینی در کاهش، یا حتی رفع بیماری‌های مختلف نقش بسزایی دارند. درک رابطه میان توجه به معنویات با افزایش توان جسمی در مقابله با بیماری‌ها و ناملایمات، چنان جهان علم امروز را شگفت‌زده کرده که سرفصل ویژه‌ای در حوزه روانشناسی تحت عنوان معنویت درمانی ایجاد شده و هزاران تحقیق، کتاب و مقاله در این زمینه به نگارش درآمده است و بسیاری از مجامع علمی و پزشکی در کنار شیوه‌های درمانی، توجه به معنویت، نیایش، دعا و هر نوع ارتباط معنوی با خالق هستی را از عوامل اصلی در حصول بهبودی اعلام کرده‌اند و حتی هزینه‌های تحصیل یا تقویت روحیه‌ معنوی را در قالب هزینه‌های رسمی درمان پذیرفته‌اند.

از این رو مسافرت، زیارت و توسل به ائمه اطهار(سلام‌الله‌علیه) از فرصت‌های ویژه‌ای است که در التیام آلام و تقویت روحیه بیماران در مقابله با بیماری تأثیر بسزایی دارد.

اما با بیماری‌های پر هزینه‌ای همچون سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج که حتی توانگران را نیز زمین‌گیر می‌کند، چگونه می‌توان به زیارت رفت؟

مؤسسه خیریه امدادگران عاشورا با بهره‌مندی از فرهنگ زیارت نیابتی در طرح «به جایم زیارت کن» واسطه‌ای شد تا خیران بتوانند با قبول هزینه سفر زیارت یک بیمار نیازمند و همراه او برای خود نایب بگیرند.

در اولین روزهای اجرای این طرح، مشتاقان گرفتن نایب برای زیارت نیابتی، هزینه سفر۳۰ بیمار نیازمند  و ۳۰ نفر همراه آنها برای سفر به کربلا را تقبل کردند.

به این ترتیب، اولین کاروان به جایم زیارت کن در بهمن ۱۳۹۵ راهی کربلا شد.

در سال ۹۶ نیز این مؤسسه موفق به اعزام سه کاروان دیگر از بیماران نیازمند به مشهد مقدس شد که بسیاری از آنها برای اولین بار موفق به زیارت هشتمین اختر تابناک شیعیان شده بودند.

و عجیب نیست هرگاه در راه یاری به نیازمندان و رضای خداوند گام برداری، همه در آن برنده خواهند بود؛ چه آن که محتاج بوده و چه آن که احتیاج برآورده و چه آن که واسطه این خیر شده است.

روحیه بیماران از آن سفرهای زیارتی ناگفتنی بود؛ اما یقیناً ثمره آن برای بانیان آن زیارت نامتناهی است.

مؤسسه امدادگران عاشورا از شما نیز دعوت می‌کند تا اشتیاق به زیارت را این‌چنین آواز کنید؛ «به جایم زیارت کن و از زبان خود مرا دعا کن» تا هم دعای مستجابی را برای خود فراهم کنید و هم بیمار محتاجی را روحیه بخشید.