شب هشتم محرم در حسینیه فاطمه زهرا«س» ،اولین شرط همراهی - موسسه خیریه امدادگران عاشورا
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

شب هشتم محرم در حسینیه فاطمه زهرا«س» ،اولین شرط همراهی

حجت‌الاسلام صفدری در هشتمین روز از مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان با اشاره به ابعاد مختلف توبه، اولین شرط همراهی با امام حسین(ع) را توبه دانستند.

کسانی که برگردند به خدا از بدی‌ها از لغزش‌ها از گناه این توبه است. این انابه است.

از نگاه قرآن کریم یک رجعت عمومی داریم که خیلی زیباست. کسی که ملحد یعنی خدا را قبول ندارد، متافیزیک را قبول ندارد و فقط می‌گوید هر چه هست همین ماده است. از نگاه او پدیده‌های عالم بی‌مقدمه است و هیچ‌گونه انسجام و ارتباط و نظمی منطقی ندارد. هیچ برنامه‌ای پشتوانه آفرینش نیست، هیچ علم مطلق و کمال مطلقی در پشت آن نیست.

اما از نگاه موحدان نه‌تنها ذرات ازهم‌گسسته نیستند بلکه کاروان آفرینش و همه ذرات عالم یکدل و یک‌صدا به‌سوی خدا بالا می‌رود. در فلسفه صدرایی این را به حرکت جوهری تعریف می‌کند.

قرآن می‌فرماید: وَ هُوَ الَّذِی‌ یَبْدَأُ الْخَلْقَ‌ ثُمَ‌ یُعِیدُهُ‌… آفرینشِ نخستِ موجودات و بازگرداندن مجدد آن‌ها، تنها به دست خداوند است.

علامه طباطبایی در ذیل این آیه می‌نویسد چیزی در این عالم گم نمی‌شود. انهدام و نابودی در هستی راه ندارد. تمام ذرات آفرینش دوباره به‌سوی خدا بازمی‌گردد.

در کنار این رجعت عمومی یک رجعت قهری هم هست. الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ… آنان که چون به حادثه سخت و ناگواری دچار شوند (صبوری پیش‌گرفته و) گویند: ما به‌فرمان خدا آمده‌ایم و به‌سوی او رجوع خواهیم کرد.

راجع یعنی بازگشتن. ما تنزل به عهد الله کردیم. روح ما از بالاست و ما از بالا آمدیم.

اینکه قرآن می‌فرماید نفخت من روحی این روح یعنی روح خدایی نه روح خدا. این نسبت تشریفی است. این تجلی حق است. این از عالم خاک و ماده نیست. این جلوه‌ای از حقیقت محض و فراتر از مکان و فراتر از زمان است.

یک رجعت اختیاری هم هست و آن توبه هست. توبه، عروجه. توبه، صعوده. توبه رجعت به خداست. قرآن فرمود: التائبون، بعدش آورده العابدون، اول توبه هست بعد عبادت خدا.

اولین شرط برای همراهی امام حسین(ع) توبه است. دلمان رو از غیر خدا بگیریم و رجوع به حقیقت و فطرت کنیم.

مطالب مرتبط