شب عاشورا در حسینیه فاطمه زهرا «س» با موضوع لیاقت همراهی - موسسه خیریه امدادگران عاشورا
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

شب عاشورا در حسینیه فاطمه زهرا «س» با موضوع لیاقت همراهی

چه‌کار کنیم لیاقت همراهی با سیدالشهدا را داشته باشیم؟
اول اینکه من به نقطه‌ای برسم که حاضر باشم از خودم بگذرم. بعد فرمود: التائبون العابدون. کسانی که التائب هستند. توبه را گفتیم رجوع به فطرت هست. همان‌طور که مرگ رجعت قهری است توبه رجعت اختیاری است.
پیغمبر فرمودند: موتو قبل ان تموتوا، قبل از اینکه مرگ به سراغتان بیاید، بمیرید! قبل از اینکه او بخواهد ما را از تعلقات غیر خدایی جدا کند خودمان با اختیار خودمان دلمان را از غیر خدا قیچی کنیم.
جوان اگر بخواهد به حالت انقطاع برسد باید 20 سال 30 سال 50 سال سرما و گرما بچشد تا به مقام انقطاع برسد. خوش به حال کسانی که این حال را تجربه کردند.
دیدید شب قدر چه حالی دارد، دوست دارید در شب قدر درب خانه خدا بروید و راز و نیاز کنید، بک یا الله بگوئید، الهی العفو بگوئید. امشب همان حال را دارد باطن شب عاشورا مثل شب قدر است. آدم دویت دارد با خدا خلوت کند، درد و دل کند، گریه و انابه کند.
در این شب امام حسین و اصحابش تا صبح بندگی خدا را می‌کردند. باطن شب عاشورا عشق‌بازی باخداست. این مصیبت و این گریه بهانه هست برای آشتی کردن باخدا، بهانه هست برای توبه کردن، این حال انقطاع یعنی بریده شدن از غیر خدا است.
علامه طباطبایی می‌گوید:اسم اعظم خدا هم مقام انقطاع هست.
میرزا آقا جواد تبریزی می‌گفت: اسم اعظم حمل شایع هست یعنی مصداق. می‌دانید اسم اعظم خدا به حمل شایع علی است. می‌دانید اسم اعظم خدا به حمل شایع حضرت زهرا است. می‌دانید اسم اعظم خدا امام حسین است. این‌ها تجلیات حق هستند.
این اسم اعظم یعنی مقام انقطاع، یعنی بریده شدن از خود، به خدا رسیدن…
بعد از توبه هست که العابدون اثر می‌کند. اگر می‌خواهید عبادتمان عبادت باشد، توسلمان، توسل باشد باید پاک و تمیز بود.

مطالب مرتبط