منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

سرطان روده بزرگ را جدی بگیرید

وقتی به سرطان روده بزرگ فکر می کنید، احتمالاً فرض می کنید که این یک بیماری مربوط به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها است. اما تحقیقات جدید نگران کننده است و نشان می دهد که این نوع سرطان، در جوانان به سرعت در حال افزایش است.

سوابق بیماری خانواده خود را بدانید

تا ۳۵ درصد از افراد زیر ۳۵ سال که به سرطان روده بزرگ مبتلا هستند در مقایسه با ۵ درصد از کل موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ دارای جهش ژنتیکی هستند؛ سرطان روده بزرگ در افراد جوان ممکن است از نظر ژنتیکی نسبت به سرطان کولورکتال در بزرگترها متفاوت باشد. دو شرط اصلی خانوادگی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد، پولیپوزوم آدنوماتوز خانوادگی، که در آن صدها پولیپ پوشش داخلی کولون و سندرم لینچ را پوشش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی یا سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده بزرگ دارید، پس باید با یک مشاور ژنتیک مشورت کنید؛ آنها در مورد لزوم انجام آزمایش های ژنتیکی برای تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ به شما اطلاعاتی می دهند.

وزن خود را کاهش دهید

افرادی که قبل از سن ۳۰ سالگی اضافه وزن دارند، با احتمال بیشتری به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند. همچنین در زنانی که در ۲۰ سالگی، ۳۰ سالگی و ۴۰ سالگی خود دچار اضافه وزن یا چاقی بودند، در مقایسه با زنان با وزن طبیعی، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ قبل از سن ۵۰ سالگی بالا بود.

رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار و گوشت قرمز و فرآوری نشده بسیار حائز اهمیت است. همچنین ورزش منظم، سیگار کشیدن و محدود کردن الکل نیز در عدم ابتلا یا کاهش خطر ابتلا موثر است.

معاینات دوره ای را جدی بگیرید

در حال حاضر انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که بزرگسالان باید غربالگری سرطان روده بزرگ را از سن ۴۵ سالگی انجام دهند. آزمایشاتی چون کولونوسکوپی و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)، که برای بررسی خون پنهان در مدفوع به کار میرود می تواند کمک کننده باشد. اما اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید، بهتر است معاینات و انجام آزمایشات را هرچه زودتر آغاز کنید.

به بدن خود گوش دهید

هر خونریزی روده باید جدی گرفته شود و از طریق آزمایشاتی چون کولونوسکوپی ارزیابی شود. همچنین باید نسبت به هرگونه تغییر در عملکرد روده هوشیار باشید؛ اسهال یا یبوستی که بیش از چند روز به طول می انجامد لازم به توجه و مراجعه به پزشک است. یکی از شایع ترین علائم، مدفوع نازکتر و باریک تر، تقریباً مانند کالیبر مداد است و ناشی از این امر است که  سرطان روده بزرگ باعث باریک شدن دیواره روده می شود.

مطالب مرتبط