خیرین سیل را شرمنده کردند - موسسه خیریه امدادگران عاشورا

خیرین سیل را شرمنده کردند

 سیل آمد، همه چیز را با خود برد، به خانه تازه عروس و داماد، به خانه پیرمرد و پیرزن روستایی و حتی به دام‌های پیرزنی تنها هم رحم نکرد. سیل آمد و بهار و نوروز را برای مردم تلخ کرد. خانه ، جاده و پل ها را خراب و مردم را به کوه ها و بلندی ها فراری داد. سیل ویران کننده زحمت سال‌ ها تلاش و کوشش آن‌ ها را یک باره و با غرشی در خود فرو برد و جز کوهی از گل و لای برایشان، چیزی باقی نگذاشت. روی همیشه خوش بهار این بار ناخوش شد و زندگی را از مردم گرفت.خروارها گل و خانه ویران شده، هکتارها زمین کشاورزی و محصولات باغ ها را با خود شست و برد. دام و انسان و سنگ و صخره برایش همه یکسان بودند، همه را در هم کوبید و دریک چشم برهم زدن آنها را بلعید و از جا کند.

اما این تمام ماجرا نبود مردم روی ناخـوش طبیعت و عصیانگری سیل را تاب نیاوردند و با دست خالی به مقابله با آن پرداختند. هموطنان در سایر نقاط کشور نیز که اوضاع و احوال و عزم مردم سیل زده را دیدند، بار سفر بستند و برای کمک رسانی راهی منطقه شدند. روی ناخوش طبیعت حسابی همه چیز را بهم ریخت و لحظه به لحظه اوضاع را برای مردم خوزستان و لرستان تنگ تر کرد. اما طولی نکشید که این روی ناخوش طبیعت جای خود را به مقاومت و سیل کمک‌ های مردمی داد.

به گزارش خبرنگار خیریه امدادگران عاشورا، پس از سیل مردم همه به دنبال رساندن کمک های نقدی و غیر نقدی خود به دست سیل زدگان بودند، خیریه امدادگران عاشورا با توجه به سابقه درخشانی که در بخش حمایت از بیماران صعب العلاج و مبتلا به سرطان دارد و همچنین با توجه به روحیه امدادگری برخود واجب دانست که در وقت نیاز حضور به هم برساند. هرچند که خیریه امدادگران عاشورا بیشتر در حوزه سلامت فعالیت دارد، اما در این برهه از زمان بر حسب وظیفه انسانی و مشی خیریه وارد میدان شد.

خیریه امدادگران عاشورا در کنار سیل زدگان

این موسسه بعد از وقوع سیل و با توجه به آن که در مدت فعالیت چند ساله توانسته است اعتماد خوبی را بین مردم پیدا کند پس شروع به جمع آوری کمک از بین خیرین خود و همچنین سایر مردم در تهران و سایر شعب خود در شهرستان ها کرد.

عبدالکریم رویی زاده معاون امور شهرستان های خیریه امدادگران عاشورا درباره برنامه‌های امدادگران عاشورا برای سیل‌ زدگان می گوید: موسسه در ابتدا بر اساس تصمیم هیئت امنا ستاد مرکزی کمک رسانی به سیل زدگان در مرکز و ستاد کمک رسانی را در سایر ۲۶ شعبه خود در کشور دایر کرد.

رویی زاده با اشاره به گرفتن مجوز از هلال احمر برای جمع آوری کمک های مالی و در جریان دادن کامل خیرین از نحوه خرج کردن کمک های نقدی توضیح می دهد: کمک های نقدی در حسابی جدا از حساب خیریه که برای کمک به بیماران است، اقدام به جمع آوری کمک های نقدی می کند، سپس مبلغ به دست آمده طبق نیاز مناطق سیلزده کالاها خریداری و به منطقه ارسال می شود. 

کالاها بر اساس نیازسنجی که از قبل توسط افراد معتمد درمنطقه انجام شده است، تهیه می شود و سپس از طریق دفاتر خیریه امدادگران عاشورا به منطقه سیلزده فرستاده می شود. رویی زاده «از همان ابتدا با توجه به نیاز فوری مناطق سیل زده و بررسی هایی که توسط افراد در منطقه انجام شد، لزوم توزیع غذای گرم به جای غذاهای کنسروی احساس شد.  به همین دلیل در اهواز تا به امروز حدود 12 هزار پرس غذا توزیع شده است.» تهیه غذا همچنین در شهر خرمشهر برای سیل زدگان در آشپزخانه دانشگاه پیام نور انجام می شود، این غذاها با کمک ستاد عتبات عالیات در مناطق سیل زده سوسنگرد توزیع می شود

عضو هیئت مدیره خیریه امدادگران عاشورا بیان می کند: بنا داریم تا زمانی که درخواست طبخ غذای گرم وجود داشته باشد این کار را استمرار ببخشیم همچنین نسبت به تحویل بسته های بهداشتی مورد نیاز در آینده نزدیک اقدام خواهد شد.

او آماری درباره کمک های انجام شده با گذشت 10 روز از فراخوان کمک ها جهت ارسال به مناطق سیل زده توضیح می دهد: «طی ۱۰ روز  از فراخوان کمک به سیل زدگان، از محل کمک های شما خیرین ، امدادگران عاشورا موفق به پخت ۱200 غذای گرم و ۴۰۰۰ صبحانه و توزیع آن در روستاهای سوسنگرد ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، بستان و کوت عبدالله اهواز شد. همچنین لوازم و اقلام اهدایی به ارزش ۵۰ میلیون تومان نیز جمع آوری و میان سیل زدگان استان های شیراز، لرستان و خوزستان توزیع شد.کاروانی از بسته های بهداشتی نیز آماده  ارسال و در راه است.»

ویژه برنامه امدادگران عاشورا برای سیل زدگان

با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان از ویژه برنامه های موسسه طبخ و توزیع غذا به تعداد ۱۰ هزار پرس در شب های ماه مبارک رمضان است. از برنامه‌های دیگر موسسه می ‌توانیم به توزیع و بسته بندی مواد غذایی خشک اشاره کنیم. در این طرح تصمیم گرفته شده است که از پول های جمع آوری شده مبالغی را با نظارت کامل خیرین برای تهیه جیره خشک خرج نماییم.

توزیع درست و دقیق کمک ها

میزان کمک های رسیده از سراسر ایران به خوزستان و لرستان بسیار زیاد است اما نکته مهم در این باره توزیع درست و رساندن کمک ها به دست افراد در همه همه نقاط سیل زده است. در واقع موسسه امدادگران عاشورا به دنبال آن است تا کمک های مردمی و خیرین را به بهترین شکل به دست سیل زدگان برسند.

رویی زاده در این باره توضیح می دهد: با دعوت از افراد بومی و آشنا به منطقه و تمرکز و تلاش بیشتر در دفترهای استان هایی که با سیل درگیر هستند کمک های خیرین را به دست سیل زدگان برساند. الحمدالله کمک ها با حضور معتمدین محلی و شیخ ها در مناطق تعیین شده خوزستان به خوبی توزیع شد.

حضور افراد بومی و همزبان در محل جمع آوری کمک ها و در دفتر امدادگران عاشورا خوزستان باعث شد تا خیرین استان خوزستان بهتر و بیشتر کمک کنند.

در کل امدادگران عاشورا برای فعالیت های خیرخواهانه مختلف حساب های جداگانه دارد، برای سیل هم به این گونه بوده است و حتی برای خرید نوع کالا و کالا از محل کمک های نقدی با خیرین هماهنگی هایی صورت گرفته است.

بیشتر توزیع غذاها در اردوگاه های اسکان موقت است، اما عبدالکریم رویی زاده توضیح می دهد که بقیه افرادی هم که در اردوگاه ها نیستند را فراموش نکرده اند. او ادامه می دهد: توزیع غذا در بین روستاهایی هم که دچار آبگرفتگی شده اند و مردم در اطراف آن ساکن شده اند همچنین در مناطقی که دسترسی زمینی به آنها قطع شده است؛ با همکاری ارگان های دیگر انجام می شود.

نیازهای بهداشتی و جدید

رویی زاده در جواب این سوال که با توجه به فعالیت امدادگران عاشورا در زمینه های بهداشتی و سلامت، برنامه ای برای اعزام تیم های پزشکی به منطقه نیست بیان می کند: از همان روزهای اول سیل ما به وزارت بهداشت و درمان و هلال احمر در زمینه های پزشکی و دارویی اعلام آمادگی کرد که همکاران در وزارت بهداشت خوشبختانه خبر دادند که در حال حاضر کمبود و نیازی در بحث بهداشتی و پزشکی وجود ندارد.

معاون امور شهرستان های خیریه امدادگران عاشورا ادامه داد:  با توجه به گرم تر شدن هوا در مناطق سیل زده و احتمال شیوع بیماری های ناشی از گل و لای و آب های راکد خیریه امدادگران عاشورا برنامه های بهداشتی را در نظر دارد که در آینده در منطقه اجرا خواهد کرد.

توزیع بسته های بهداشتی بانوان، آموزش در زمینه پیشگیری از بیماری های واگیردار، معاینه و حمایت از  مادران باردار و نوزادان بسته های اقلام بهداشتی و … از جمله این برنامه های بهداشتی است.

حمایت ادامه دارد …

رویی زاده با اشاره به استقبال خوب مردم و خیرین توضیح می دهد: در ابتدای جمع آوری کمک برای سیلزدگان چون ما در زمینه سلامت فعال هستیم،  فکرش را نمی کردیم که میزان کمک ها برای سیل در این حد باشد. خوشبختانه در حال حاضر با توجه به حمایت های انجام شده تصمیم گرفته ایم که کمک و حمایتمان را ادامه بدهیم و با گذشت زمان و کمتر شدن فعالیت سایر ارگان های نظامی، دولتی و مردمی در منطقه، امدادگران عاشورا رفته رفته فعالیتش را بیشتر و بر حسب نیاز سیل زدگان عمل کند.

 

خیرین امدادگران عاشورا سیل را شرمنده کردند، بسیاری از آنها همان لحظه های اول در خیریه حاضر شدند و داوطلبانه و قبل از اعلام امدادگران عاشورا کمک های خود را آماده کردند. فعالیت شفاف و توزیع دقیق غذای گرم و بسته های بهداشتی هم از فعالیت هایی بود که دفاتر خیریه در استان های سیلزده به خوبی انجام دادند و اطمینان و قوت قلبی شد برای خیرین و مردمی که به این مرکز کمک های نقدی و غیر نقدی خود را رساندند.

مطالب مرتبط