تبلور و شکوفایی تلاش پزشکان امروز برگرفته از دفاع مقدس است«گفت و گو با دکتر احمد عبداللهی» - موسسه خیریه امدادگران عاشورا
منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

تبلور و شکوفایی تلاش پزشکان امروز برگرفته از دفاع مقدس است«گفت و گو با دکتر احمد عبداللهی»

آقای دکتر احمد عبداللهی گفت: تردید ندارم اگر امروز شاهد پیشرفت‌های متعدد و مؤثری در حوزه بهداشت و درمان هستیم، مرهون تلاش‌هایی است که در دوران دفاع مقدس صورت گرفته است و تبلور و شکوفایی امروز پزشکان ما برگرفته از همان دوران است.

آقای دکتر احمد عبداللهی معاون بهداشت و درمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگارپرنیان، اظهار داشت: همان‌طور که در حماسه هشت سال دفاع مقدس بخش‌های مختلف حقیقتاً یک حرکت معجزه‌آفرینی را رقم زدند، حوزه بهداشت و درمان هم دقیقاً به موازات آن عرصه‌ها، شاید هم بهتر و بیشتر نقش مؤثری را ایفا کرد.

وی ادامه داد: به طوری که شاید در جهان مجموعه اقداماتی که در حوزه بهداشت و درمان در عرصه رزم، خط مقدم و خطوط عقبه و زنجیره امداد و انتقال در دوران دفاع مقدس اتفاق افتاد، بی‌نظیر باشد.

معاون بهداشت و درمان سپاه تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های هشت ساله دفاع مقدس که ما در تمام حوزه‌ها آمادگی لازم را نداشتیم و روز به روز تلفات نیروی انسانی بیشتر می‌شد و برخی از رویدادهای غیرمنتظره مانند استفاده صدام از سلاح شیمیایی وجود داشت، اما گروه پزشکی با یک مجاهدت و ایثار بی‌نظیر و با همکاری امدادگران، بهیاران، پرستاران و پزشکان در خط‌های مقدم شاهد خلق حماسه‌های درمانی بود.

  آقای دکتر احمد عبداللهی با بیان این مطلب که ما در ابتدا به دلیل غافلگیری در برابر حمله دشمن، آمادگی لازم رانداشتیم، تصریح کرد: اما به تدریج با گذر زمان پیشرفت‌های قابل تحسین و چشمگیری را در حوزه بهداشت و درمان پیدا کردیم که چشم جهانیان را خیره کرد.

 وی ادامه داد: برای اولین بار در سطح جهان در کمترین فاصله به خط مقدم جراحی‌های مغز و اعصاب را انجام دادیم و متخصصان مغز و اعصاب ما در بیمارستان‌های صحرایی برپا شده در فاصله چهار تا پنج کیلومتری خط مقدم عمل جراحی را روی مجروحی که در حقیقت ترکش به جمجمه او خورده بود انجام ‌دادند.

معاون بهداشت و درمان سپاه با بیان این مطلب که جامعه پزشکی ساعت‌های زیادی را زیر بمباران شیمیایی به درمان خود ادامه می‌دادند، افزود: واقعاً چنین صحنه‌هایی تکرار نشدنی هستند؛ اما تجارب آن زمان هنوز هم به جامعه پزشکی  کمک می‌کند. درحال حاضر آنچه که در پژوهشگاه‌های ما در اختیار پزشکان قرار می‌گیرد از جمله کارهایی است که در آن زمان صورت گرفت.‌

آقای احمد عبداللهی گفت: گروه پزشکی در دوران دفاع مقدس یک مجموعه قابل تحسین و افتخارآمیز بود، اما متأسفانه به تمام ابعاد آن پرداخته نشده است و آن تجربیات به نسل‌های جدید منعکس و منتقل نشده است و این از کمبودهای موجود درباره دفاع مقدس است که به درستی به آن پرداخته نشده است.

وی افزود: پزشکان زیادی هستند که تمام رویدادها و حماسه‌های آن دوران را دیده‌ان، ولی بازگو نکرده‌اند که باید دین خود را در این‌باره نیز ادا کنند، نسل جدید ما باید بدانند این کشور چگونه و با خلق چه حماسه‌های  و از خودگذشتگی‌هایی به پیروزی رسیده است و از تجربیات آن دوران مقدس نهایت استفاده را ببرند.

 معاون بهداشت و درمان سپاه با بیان این مطلب که صحنه‌های بسیار زیبایی در سینه‌های پزشکان ضبط شده، اما بازگو نشده است که باید به تصویر کشیده شود، افزود: تردید ندارم اگر امروز شاهد پیشرفت‌های متعدد و مؤثری در حوزه بهداشت و درمان هستیم، مرهون تلاش‌هایی است که در آن دوران صورت گرفته است و تبلور و شکوفایی امروز پزشکان ما برگرفته از دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: ما هر چه داریم از همان دوران و روحیات جهادی، بسیجی و مخلص است، اگر امروز می‌بینید که روز به روز به تعداد پزشکان و جامعه پزشکی اعزام شده به مناطق محروم اضافه می‌شود، برگرفته شده از همان روحیات است.

مطالب مرتبط