مؤسسه خیریه امدادگران عاشورا - شماره ثبت 15387
1394/09/23 11:27

آیت الله سید مهدی میرباقری: یکی از راههای رسیدن به محبت حضرت حق، یاد کردن نعمت های خداست.

آیت الله سید مهدی میرباقری:

1-   {یکی از راههای رسیدن به محبت حضرت حق، یاد کردن نعمت های خداست.}

حضرت آیت الله میرباقری با ابراز خرسندی از حضور در سومین همایش فاطمی خیریه امدادگران عاشورا با ذکر روایتی از حضرت ابراهیم(س) گفت: حضرت ابراهیم(س) به مقام خُلَت رسید، مقام خُلَت در روایات مقامی است که حضرت ابراهیم بعد از نبوت و رسالت به این مقام رسیدند. اول نبی، بعد رسول، بعد خلیل و بعد از آن هم امام ، خُلَت مقام گداختگی در محبت خداست که سراپای انسان مشتعل به محبت شود. وقتی هیزم را می سوزانند تا تبدیل به زغال شود کاملاً قرمز می شود؛ عرب این حالت را خلَت می نامد.

وی در خصوص دلایل کسب مقام خلَت حضرت ابراهیم (س) افزود: خلیل کسی است که یکپارچه غرق و گداخته در محبت خداست. حضرت ابراهیم (س) به دو دلیل به این مقام رسید؛ اول اینکه از احدی غیر خدای متعال چیزی نخواست، وقتی حضرت را در منجنیق به آتش نمرود انداختند، بین زمین و آسمان جبرئیل برای کمک آمد حضرت فرمودند: من کمک می خواهم ولی نه از شما. در این حال خداوند متعال پا در میانی کرد و آتش نمرود بر حضرت ابراهیم گلستان شد "قلنا یا نار کونی بردا و سلاما علی ابراهیم"

وی ادامه داد: دومین دلیل این بود که حضرت، حاجت احدی را رد نمی کرد. نسبت به مومنین خدمت خاصی داشتند ولی گاهی حاجت ها عمومی است و به غیر مومنین  نیز خدمت می کردند.

2-   {حوائج مردم به شما نعمت خدا بر شماست. }

حاج آقا میرباقری با بیان اینکه دست هایی که به طرف انسان می آید، دست هایی است که خدا به طرف ما می فرستد، خاطرنشان کرد: دست هایی که به طرف ما دراز می شود تصادفی نیست. حوائج مردم به شما نعمت خدا بر شماست. خسته از نعمت ها نشوید، هرچه نعمت اضافه شود انسان باید خوشحال تر شود. خداوند در قرآن می فرمایند: وقتی صدقه می دهید این صدقه اول به دست خدا می رسد، پس دست خود را ببوسید؛ زیرا آن دستی است که به دست خدا رسیده است.فیض هایی که به ما می رسد از این جهت است که از یک دست بگیریم و از یک دست بدهیم؛ این مقام مهمی است که آدم واسطه رحمت خدای متعال شود. این وساطت موجب تطهیر ما می شود.

وی افزود: به تعبیری در نهج البلاغه، افرادی که از شما کمک می گیرند در واقع واسط هایی هستند که بار شما را برمی دارند و در قیامت به شما تحویل می دهند. وقتی به دست خدای متعال می دهید سالم و بیشتر تحویل شما می دهد. این دادن و گرفتن ها مسیر رسیدن به خداست.

ایشان یادآور شد: اگر دستی که به سوی ما می آید دست خداست باید کریمانه اجابت کنیم در غیر اینصورت نتیجه خوبی نمی گیریم. با بزرگواری، احترام کامل، تکریم و تواضع و خشوع برخورد کنیم. این تواضع باعث رشد انسان می شود. تعبیری در دعای ابوحمزه  آمده است که می فرماید: خدای را سپاس می گویم که من را به خودش واگذار کرد. آدم را با کرامت اداره می کند؛ بطوریکه آدم همه دست ها را می بیند جز دست خدا، همه دست ها روست جز دست خودش، مگر برای موحدین.

به گفته وی نسیم بهاری که در طبیعت  می وزد و مرده را زنده می کند، رحمت خداست. یکی از نسیم های رحمت، حوائج مومنین است که وقتی به استقبالش رفتی درها باز می شود و فتوحات معنوی و حیات طیبه می آید.

3-   { جهان، تشنه سازمان پزشکی کرامت محور بر روی موج معنویت خواهی است.}

حضرت آیت الله میرباقری در مراسم همایش فاطمی امدادگران عاشورا پیشنهاداتی را در جهت رفع آسیب های پزشکی برشمرد و گفت: یکی از آسیب های کشورمان بالا بودن هزینه های درمان است. شما همت کنید با روش های معقول علمی و برطرف کردن ضعف های ساختاری و قانونی مرتفع سازید. فضای طبابت نباید به فرهنگ تجارت تبدیل شود. یک اقلیت می توانند یک فرهنگ درست کنند. یکی از علت های گرانی درمان همین می باشد.

وی با اشاره به اینکه اخلاق فتوت از اخلاق جامعه ی پزشکی ما در گذشته بوده است افزود:  گسترش اخلاق پزشکی و فرهنگ طبابت می تواند در مسیر ارزان شدن خدمات پزشکی یاری رسان باشد. از دیگر خدمات، مدیریت ستادی است؛ باید مقیاس خدمت خود را ارتقاء دهید.

وی بیان کرد: باید پزشکی زیر چتر فرهنگ اسلام اتفاق بیافتد و محتوای علم پزشکی از تأمین بهداشت تا تأمین سلامت، فرآیند دینی شود. ساختار خدمت رسانی در کل کشور، کرامت محور و تهذیب شود تا الگویی برای جهان شود. سازمان پزشکی کرامت محور روی موج معنویت خواهی در جهان به سرعت منتقل می شود. جهان، تشنه ی چنین مدل هایی است. درنتیجه، علم را به سمت علم دینی سوق داده و تفکر جهان را تحت تاثیر قرار دهید.

 

صفحه اصلی تماس با ما خوراک مطالب وبسایت در گوگل پلاس به ما +1 دهید